Jci Senatosu

JCI 1915 yılında ABD St. Louis’de kuruldu. 1951 yılında Kanada Montreal’de JCI Dünya başkanı seçilen Philip T.R. Pugsley, dünyadaki yerel organizasyonları ziyaretleri sırasında, başarılı üyelerini ödüllendiren organizasyonlardan esinlenerek, JCI Senatosu’nu kurma fikrine yöneldi.

1952 yılında 7. JCI Dünya Kongresi’nde JCI Senatosu Kuruldu. Böylece JCI misyonuna sadakatle hizmet etmiş JCI üyeleri resmen tanınmış oldu. Bu üyeler “Senatör Üye” sıfatı ile kurumuna, topluma ve insanlığa hizmet etmeye devam etme şansına kavuştu. Senatörler, bu ünvanla onurlandırıldıklarında “gençlerin yetişmesi için fırsatlar sunarak toplumun pozitif gelişmesine katkı sağlama” misyonuna destek vermeye ve bu büyük yapıyla iletişim halinde olmaya ömür boyu devam etmekteler.

JCI Senatosu, dünya çapındaki tüm JCI üyelerinin, bu organizasyon içinde öğrendiklerini ve kazanımlarını gençlere geri verebildikleri ve pozitif değişime finansal destek sunabildikleri bir diğer platform olarak da değerlendirilebilir.

JCI dünyada 4 bölgeye (Avrupa – Asya/Pasifik – Afrika – Amerika) ayrılmıştır. Türkiye Avrupa Bölgesi’nde yer almaktadır. Her bölgenin üye ülkeleri yılda bir kez, fikir alışverişinde bulunmak, network oluşturmak, yerel organizasyonlarının etkinliklerini artırmayı öğrenmek, uluslararası eğitimler almak ve ödül organizasyonlarında yarışmak için Dünya Kongresi’nde bir araya gelmektedir. JCI Türkiye Senatosu da ASE’ye (Association of JCI Senators in Europe) bağlıdır.