Nasıl JCI Senatörü Olunur ?

Uygunluk

JCI Senatörlüğü, hem mevcut, hem de eski üyelere verilebilir. Herhangi bir seviyede JCI organizasyonuna en az 5 yıl boyunca hizmet eden bir JCI üyesi, JCI Senatörlüğüne aday gösterilebilir. Herhangi bir seviyede JCI organizasyonuna en az 5 yıl boyunca hizmet eden eski (40 yaşını aşmış) bir JCI üyesi de, LOM veya NOM’ın yazılı onayı ile JCI Senatörlüğüne aday gösterilebilir.

Senatörlük Süreci

Üyeler şubelerinde müstesna bir JCI üyesi olduğunu düşündüğünde, onları JCI Senatörlüğü ile onurlandırabilir. JCI Senatörlüğü ile üyeyi onurlandırmak, bu derneğe verdikleri katkıları nedeniyle sıra dışı üyelere verilen değeri göstermenin çok güzel bir yoludur. LOM’unuzda bu payeyi hak eden bir JCI senatör adayı olduğunu düşünüyorsanız, hemen bugün basit bir başvuru formunu doldurun. JCI senatörlüğü ömür boyu devam eden bir onurdur. Onaylanması durumunda, en yeni JCI senatörüne bir Senato Numarası, Senatör Sertifikası, Senatör üyelik kimliği ve JCI Senatör pini verilir.

40 yaşından önce senatörlük payesi verilmesi çok esnetilmemesi gereken bir durum olsa da, çok gerekli hallerde 40 yaşından genç bir üye senatörlüğe aday gösterilebilir. Senatörlük kişiye JCI bünyesinde “Yaşam boyu Üyelik” imkanı sunsa da, bu statü kişiye düzenli LOM üyelik aidatını ödemekten alıkoymaz.

Başvuru Süreci

Başvuru sadece, hakkında başvuru yapılan üyenin LOM başkanı ve NOM Başkanı tarafından onaylanabilir. Başkanlar, aşağıda bildirilen şartları karşıladığı durumda başvuruyu kabul edebilir. Bildirilen şartlar karşılanmıyorsa başvuru kabul edilmez. Başvuru formu yerel JCI Şubesi (LOM) Başkanı tarafından doldurulur, onaylanır ve imzalanır. Bu form ülke (NOM) Başkanına ve dünya başkanına imzalattırılır ve JCI merkezine (300 ABD Dolarlık) ödeme dekontu ile birlikte yollanır. Bu ödeme JCI LOM veya NOM tarafından yapılmalıdır.

Başvuru sürecinin adımları:

  • 1. Derneğin herhangi seviyesinde verilen üstün hizmetlerin takdiri olarak JCI Senatörlüğüne aday gösterilebilmesi için, LOM üyesinin en az 5 yıllık üyeliği bulunmalıdır.
  • 2. Tüm başvurular LOM başkanı tarafından hazırlanır ve imzalanır.
  • 3. LOM, başvurusu yapılan senatör adayı için senatörlüğü neden hak ettiğini bildiren bir mektup yazmalıdır ve senatör adayının başarılarının özetlendiği bir çizelge mektuba eklenmelidir.
  • 4. Başvuruya, (tercihen) başvurulan LOM’un veya bölgedeki JCI senatörlerinden en az iki (2) tanesinin tavsiye mektupları eklenmelidir.
  • 5. Başvuruyu yapan LOM veya NOM, başvuru ücretini çek veya banka havalesi ile ödemelidir. Bu ücret $300.00’dır ve Junior Chamber International’a ödenmelidir.
  • 6. Özellikle de senatörlüğün ilanı belirli bir yer ve zamana tabi ise, başvurunun işleme konup sonuçlanması ve gönderilerin zamanında yapılabilmesi için Junior Chamber International’a (6 ila 8 haftalık) yeterli bir zaman tanınmalıdır.
  • 7. Bildirilen formatta hazırlanıp belirtilen tüm imzaları tamamlanmayan veya Senato üyelik ödentisinin tamamı yapılmayan başvurular onaylanmaz
  • 8. Başvuru onaylandığında, yeni senatöre bir numara verilir ve senatörün ismi Senatör Defterine eklenir. Yeni senatöre bir üyelik sertifikası, üyelik kartı ve senatör pini yollanır. Bu gönderi başvuru formunda bildirilen adrese yapılır ve senatörlük bildirimi sürpriz bir toplantıda yapılacağından, gönderinin ulaştığı adres yeni senatörün adresinden farklı bir adres olmalıdır.

Senatörlüğün Takdimi

JCI Senatörlüğü, bir üyeye hayatta verilebilecek en büyük onurdur. Gerçek bir senatörlük taktimi, hak ettiği resmi ve ciddi bir törenle ve tercihen resmi bir seremoni sırasında yapılır. Takdim bir JCI Senatörü tarafından yapılır, JCI senatörü olmayan biri tarafından yapılması uygun değildir. Eğer LOM’da henüz bir senatör yoksa, takdime yardımcı olması için JCI Senatosu’ndan destek almak mümkündür. LOM üyeleri takdim töreninde yardımcı olabilirler. Takdimin yapılabilmesi için, JCI Senatörlük Sertifikası, Üyelik Kartı ve Senatör pini elde hazır olmalıdır. Bunların hazırlanabilmesi için yeterince zaman öncesinde gerekli başvuruların tamamlanması önemle tavsiye olunur.

Takdim seremonisi üye için her zaman hatırlayabileceği ve sevgiyle anabileceği bir ana dönüşmek üzere sürpriz olarak düzenlenmelidir. Senatörlük verilecek isim anons edildikten sonra sahneye alınır. Senatör yemini ettirilir ve senatör pini takılır. Ortamdaki senatörlerin ayağa kalkması rica edilir ve en yeni senatöre hoş geldin alkışı alınır. Yeni üyenin JCI kariyeri ile ilgili bilgiler verilerek üyelerin, konuk üyelerin ve arkadaşlarının kutlamasını takiben yeni senatör yerine alınır. Senatörlük sertifikası ile birlikte, LOM’un veya bölgedeki JCI senatörlerinin tavsiye mektupları JCI Senatörlük sertifikası dosyasına eklenebilir. En yeni senatör boş zamanında bunları okumaktan mutluluk duyacaktır.

Senatör Yemini

Ülkemizin ilk Senato Başkanı Ali Akal Senatörümüzün yemin metni:

“Ben Ali Akal, 55258 no’lu JCI Senatörü olarak, JCI’ın fikir ve prensiplerine saygı duyarak, ömrümün sonuna kadar sadakatle hizmet edeceğime yemin ederim”.